RADETON FÓRUM 

Videonávody, novinky, zkušenosti uživatelů a vše kolem inženýrských sítí

Tipy a triky pro kvalitní uzemnění, které je základem pro úspěšné trasování.
By refused
#98
Dobrý den! Zajímalo by mě, jestli se dá nějak poznat, zda jsem kvalitně uzemněn, případně jak tomu co nejlépe pomoci? Děkuji za odpověď.
By bruno
#101
Já teda používám vysílač TX10 a sílu signálu poznám podle velikosti mA, které se na displeji zobrazují. Ale jen u galvanického napojení pomocí krokodýlků. Když připojím kleště, tak vysílač mA nezobrazuje a kvalitu signálu poznám až přijímačem na trase. Kdysi jsem používal vysílač HCTx2, se kterým to bylo podobné. Čím víc mA se mi na displeji po uzemnění zobrazí, tím dojdu na vedení dál. Signál případně zesiluji vyplňováním toho šikmýho indikátoru mačkáním šipky nahoru nebo zemnící kolík zaliju vodou. A nejlépe osolenou. Taky kolikát stačí dát ten zemnící kolík jen o pár metrů jinam a signál je hned lepší.
By trvalka
#102
Já mám vysílač T10 z řady RD4000 a stejně jako Bruno vidím při galvanickém napojení velikost mA na displeji. Pokud mi bliká na displeji hodnota 10mA, tak vím, že signál je nedostatečný. Pokud mám víc než 10, tak můžu vyrazit. Kdysi jsem měl ale vysílač bez displeje a tam jsem poznal kvalitu připojení tím, že po připojení poklesl tón vysílače.
By svoboda
#103
Já vám poradím ještě další finty pro lepší uzemnění. Pokud je délka trasovaného úsek tak do 200m, tak si pořiďte prodlužovací zemnící kabel a uzemnění proveďte na vzdálený konec a ne do země. Tím umožníte ideální tok signálu a minimalizujete vznik indukcí na jiné sítě. Jen si dejte bacha, aby byl prodlužovací kabel dostatečně mimo předpokládanou trasu.
Pak mám třeba další fintou pro uzemnění kolíkem pokud není v dosahu měkká zem. Jednou mi jeden uživatel ukázal, že pokud najdete v dosahu pampelišku, tak máte vyhráno. Do středu pampelišky jde kolík elegantně zasunout, i když je kolem tvrdá suchá zem. :idea:
By boris
#170
k té první fintě jen poznamenám. nepoužívejte jako uzemnění koleje. dá se úspěšně použít kovový vodovod, pokud jde trasa někam bokem, ale koleje jsou potvory. a je jedno, jestli ČD, nebo jiné. to se vám signál rozleze všude možně a máte akorát hlavu v pejru
By matra
#177
Třeba izolovane vodiče u PE řádu raději vůbec neuzemňuji. :) Taky záleží na vzdálenosti ostatních sítí protože se dost často stava že signal přeleze třeba do uzemnění veřejneho osvětlení.
By bruno
#198
Super příspěvky. Díky za rady! Já zase varuju před uzemněním na svodidla. Dopadl jsem stejně jak popisuje Boris. Hlava v pejru :lol:
By svoboda
#307
Moje zkušenosti s uzemněním na značky a ploty jsou vesměs pozitivní. Ještě dost dobrý uzemnění je na kanály. Je potřeba samozřejmě upřesnit, že není značka jako značka, není kanál jako kanál a není plot jako plot. U značek bude pochopitelně lepší ta, která je vsunutá do země než ta, která má konstrukci se spodní patkou. Nicméně mně osobně zatím i uzemnění na spodní patku značky vždy fungovalo pěkně. U plotů (celokovových) bych upozornil na podobnou situaci, kterou popisoval boris, když se uzemňuje na vodovod. Pokud se uzemňujete na cizí vedení, tak přednostně na takové, které vede jiným směrem než to, které chcete lokalizovat. Nejlépe kolmo. Pokud tedy uzemnit na kovový plot, tak jedině ten, který vede nejlépe kolmo nebo jiným směrem. A pokud máte k dispozici plot, který má jen kovové tyče a výplň je dřevo, tak to je vůbec ideální, protože pak je to tak kvalitní jako uzemnění na dopravní značku, která je vsunutá přímo do země bez patky. Dále upozorňuji, že uzemnění například na svodidla, která vedou rovnoběžně s trasovaným vedením vám budou signál deformovat stejně jako ty koleje, které popisoval také boris. Velké soustavy hromosvodů mohou také způsobit spíš deformaci signálu než jeho zlepšení. Takže uzemnění na kovové ploty, svodidla koleje, hromosvody a cizí sítě dělejte až v momentě, kdy nemáte k dispozici samostatné nezávislé uzemnění na jeden bod. A kanál mě poprvé zradil až tento týden. Těžko říct proč. Doposud mě kanály fungovaly bezvadně. Ukázky takových pěkných uzemnění na ploty, kanály a značky najdete v přiloženém souboru.
By juhanakt
#314
Zkoušeli jste se uzemňovat ve městě, kde je jen zámková dlažba a dlažební kostky. Pro takový případ vozí pátrač ocelový roksor proměru 10 mm cca 1 m dlouhý a aby tam doslat nějaký mA, tak ještě podlejvá vodou z PET lahve. Je to už troch přitažené za vlasy, ale někdy se zadaří i takto uzemnit.
Uživatelský avatar
By xerius
#330
juhanakt píše:Zkoušeli jste se uzemňovat ve městě, kde je jen zámková dlažba a dlažební kostky. Pro takový případ vozí pátrač ocelový roksor proměru 10 mm cca 1 m dlouhý a aby tam doslat nějaký mA, tak ještě podlejvá vodou z PET lahve. Je to už troch přitažené za vlasy, ale někdy se zadaří i takto uzemnit.
Myslíš či som vyberal kocku dlažby von a potom sa uzemňoval? Za ten čas čo som pátračom tak asi 2x možno.Snažím sa vždy nájsť inú cestu-buď kanalizačný poklop,mrežu,značku a podobne.Hromozvod ani náhodou samozrejme nepoužívam.Zo začiatku som volil aj tú alternatívu,ale.... a nemusím to hádam rozpisovať prečo už nie :).
By boris
#342
juhanakt píše:Zkoušeli jste se uzemňovat ve městě, kde je jen zámková dlažba a dlažební kostky. Pro takový případ vozí pátrač ocelový roksor proměru 10 mm cca 1 m dlouhý a aby tam doslat nějaký mA, tak ještě podlejvá vodou z PET lahve. Je to už troch přitažené za vlasy, ale někdy se zadaří i takto uzemnit.

jednou jsem se do takové situace dostal, a nebyl problém. byl to takovej melouch pro jednoho "schopného" hledače od kabelovky. když jsem viděl jak se trápí, tak jsem mu nabídl pomoc. do krokouše jsem chytil pár cm slabého drátu,ten zasunul do štěrbinky mezi zámkovku a na to vylil celou petku slané vody. a signál byl jak víno ;)
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]